Wiele osób nie może korzystać z sauny z powodów zdrowotnych, lub też nie lubi jej bardzo gorącego i suchego powietrza. Doskonałą alternatywa jest łaźnia parowa, cechująca się niższą temperaturą i dużo wyższą wilgotnością, a także mniejszymi przeciwskazaniami do jej użytkowania.

Już od starożytności ludzie korzystają z uroków łaźni parowych, był to od zawsze sposób na dbanie o higienę, urodę, a także okazja do rozwoju kontaktów towarzyskich, panował tam określony kanon zachowania, co było istotnym elementem stosunków międzyludzkich. W obecnych czasach, za przyczyną rozwoju technologii korzystanie z łaźni jest jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze, tak samo pozytywnie wpływające na nasze ciała i dusze. W odróżnieniu od sauny, łaźnia parowa jest zbudowana ze szczelnego kamienia lub płytek ceramicznych, przez co zatrzymuje wilgotność i ciepło w pomieszczeniu. Do niedawna z łaźni można było skorzystać w różnego rodzaju ośrodkach rekreacyjnych, na pływalniach, w centrach spa, jednak od niedawna coraz więcej osób decyduje się na montaż łaźni parowej w swoim własnym domu.

nowoczesna-laznia

Łaźnia parowa – dla kogo?

Przed skorzystaniem z łaźni należy wpierw dokładnie oczyścić swoje ciało, warto również natrzeć się specjalnymi olejkami które dodatkowo uprzyjemnią nam kąpiel. Nie należy wcześniej spożywać obfitych posiłków lub pić alkoholu, a do samej łaźni warto ze sobą zabrać wodę i tam co jakiś czas ją pić. Wewnątrz łaźni panuje temperatura nie przekraczająca 50°C, a wilgotność sięga 100%. Sam zabieg jest bardzo przyjemny, kłęby pary dokładnie oczyszczają nasze ciało, rozluźniają nasze mięśnie i koją nerwy.

Nie ma przeciwskazań do częstego korzystania z łaźni parowej, jednak w czasie pojedynczego seansu nie powinno się siedzieć w niej dłużej niż 25 min

Należy również dokładnie obserwować reakcje swojego ciała, o ile łaźnia jest o wiele bezpieczniejsza od sany, to w momencie kiedy poczujemy zawroty głowy nie należy tego bagatelizować i opuścić łaźnię, każdy organizm może równie zareagować na wysoką temperaturę i wilgotność.

Wiele pań zauważyło, że łaźnia parowa doskonale poprawiła stan ich cery a nawet wspomogła walkę z cellulitem. Skóra ludzka pełni rolę filtra, która gromadzi w sobie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i toksyny, które lubią się ujawniać w postaci wyprysków. Dzięki łaźni parowej skóra zostaje dokładnie oczyszczona, uwalnia toksyny i wydala je poprzez pot, a wszelkiego rodzaju bakterie zostają zabite za pomocą wysokiej temperatury. W efekcie cera ulega stanowczej poprawie. A co z osobami które chcą schudnąć, czy sauna może nam w tym pomóc? Niestety sam czas spędzony w łaźni nie przyczyni się do utraty wagi, jednak jest to doskonałe wsparcie dla wykonywanych ćwiczeń fizycznych i diety. Łaźnia przyspiesza metabolizm, łagodzi ból i sztywność mięśni spowodowane ćwiczeniami fizycznymi, a  także usuwa nagromadzoną sól w organizmie i toksyny, które gromadzą wodę w organizmie i pod skórą.

Źródła zdjęć: https://www.flickr.com