Blizny potrądzikowe, podobnie jak sam trądzik, są niezwykle uciążliwe i stanowią przyczynę kompleksów na punkcie własnej cery. O ile trądzik można wyleczyć odpowiednio dobraną pielęgnacją, zmianą diety bądź środkami farmakologicznymi, o tyle w przypadku blizn sprawa jest bardziej złożona. Nierówności na skórze, jakie zostają po wyleczeniu trądziku, nie znikną w przeciągu kilku najbliższych lat. Tutaj konieczne jest wykorzystanie medycyny estetycznej, a dokładnie metod laserowych. 

W zależności od nasilenia i rodzaju trądziku, blizny po wyleczeniu cery mogą mieć różną strukturę oraz głębokość. U większości pacjentów można niemal całkowicie usunąć blizny potrądzikowe już po kilku sesjach laserem. W jaki sposób laser usuwa blizny? Jak wygląda zabieg laserowego usuwania blizn po przebytym trądziku? 

Trądzik a blizny – dlaczego choroba skóry zostawia po sobie ślad? 

Każdego typu trądzik, niezależnie od tego czy pojawia się w okresie dojrzewania bądź już w wieku dorosłym, uznaje się za stan zapalny pojawiający się w obrębie meszka włosowego. To właśnie na tym etapie namnażają się bakterie odpowiedzialne za bolesne i nieestetyczne zmiany na skórze. W przypadku zaawansowanego trądziku, należy mówić o zaburzonych procesach leczenia, które prowadzą o pojawieniu się ubytków i nierówności w strukturze skóry. 

Blizny potrądzikowe powstają jako efekt gojenia się i uszkadzania tkanki skórnej, co wynika z charakterystyki aktywnego trądziku. W medycynie mówi się o dwóch typach blizn, które są następstwem trądziku: 

  • blizny atroficzne – wyróżniają się mniejszą ilością tkanki łącznej, przez co na skórze pojawiają się zagłębienia, 
  • blizny hipertroficzne – większa ilość tkanki łącznej sprawia, że blizny są wypukłe, przez co trudniej je zamaskować. 

Niezależnie od typu blizn potrądzikowych można pozbyć się ich już w trakcie kilku sesji zabiegów wykonanych laserem.  

Co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu blizn? 

Już samo leczenie trądziku to dla wielu pacjentów, zwłaszcza będących w okresie dojrzewania, jest niezwykle trudnym przeżyciem. Jednak samo pozbycie się trądziku nie wystarczy – w większości przypadków należy zmierzyć się jeszcze z bliznami, które znacznie wpływają na pewność siebie. 

Usuwanie nierówności w strukturze skóry po trądziku jest możliwe za pomocą specjalnego lasera. Wiązki lasera w kontrolowany i bezpieczny sposób są wprowadzane w głąb skóry, zaburzając i uszkadzając w ten sposób skórę właściwą. W efekcie dochodzi do zjawiska produkcji nowych fibroblastów, a tym samym zwiększonej produkcji kolagenu i białek, odpowiedzialnych za regenerację naskórka. 

Blizny zostają przerwane i są zastępowane zdrowymi tkankami. W praktyce po serii zabiegów pacjenci poddający się laserowemu usuwaniu blizn, mogą liczyć na faktyczną poprawę jędrności skóry w leczonym miejscu oraz na redukcję przebarwień. 

Dla kogo laserowa metoda usuwania blizn po trądziku? 

Ze względu na warunki w jakich przeprowadzane są zabiegi laserowego usuwania blizn potrądzikowych, ten typ leczenia jest dedykowany każdej osobie, która zmaga lub zmaga się ze zmianami skórnymi. Oprócz ciąży, chorób serca i cukrzycy nie ma żadnych przeciwskazań do tego, aby zabiegu metodą laserową nie przeprowadzić. 

Pacjenci pragnący usunąć blizny po trądziku powinni zatem zgłosić się do kliniki medycyny estetycznej, skonsultować wygląd cery z lekarzem, a następnie poznać metody leczenia. W zależności od stanu skóry i głębokości nierówności, konieczne będzie przeprowadzenie szeregu sesji laserem, które są indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta. 

Po laserowym wyrównaniu struktury skóry pacjenci mogą liczyć między innymi na: 

  • usunięcie lub zmniejszenie blizn potrądzikowych, 
  • zniwelowanie przebarwień, które również są efektem przebytego trądziku, 
  • przyspieszony proces gojenia się ran trądzikowych oraz mniejszą szansę na pojawienie się blizn, 
  • zwiększoną redukcję kolagenu i ujędrnienie skóry, 
  • poprawę kolorytu. 

Przebieg zabiegu laserowego usuwania blizn potrądzikowych  

Ze względu na specyfikę zabiegu laserowego usuwania blizn, warto korzystać z pomocy profesjonalnej kliniki medycyny estetycznej. Tylko specjalista z odpowiednim doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem będzie w stanie wybrać odpowiednią metodę zabiegu oraz wskaże ilość sesji, która pomoże uporać się z problemem. Decydując się na usuwanie blizn potrądzikowych we Wrocławiu metoda laserowa jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kompleksów oraz pozostałości po chorobie skóry.