Wybór okularów to coś, czym zajmujemy się średnio raz na kilka lat, zatem nie powinien być dokonywany na ślepo. Jakkolwiek by to w tym kontekście nie brzmiało, chodzi po prostu o to, by poświęcić temu zagadnieniu odpowiednią ilość uwagi. Koszt okularów wynosi nawet kilkaset złotych, zatem warto postarać się o, to by były to dobrze wydane pieniądze. Na co zatem zwracamy uwagę, dobierając nowe okulary? Czy potrzebujemy w tym pomocy specjalisty?

Najważniejsze aspekty wizualne doboru okularów

Doborem szkieł zajmuje się odpowiedni specjalista, lecz jeśli chodzi o oprawki, niekoniecznie musimy w tym zakresie prosić o pomoc. Co nie oznacza, że prosić o nią nie warto. Wręcz przeciwnie, może okazać się, że zamiast spędzać długie godziny na mierzeniu po kolei każdej pary, co do której myślimy, że może być odpowiednia, zawęzimy swoje poszukiwania do kilku najlepszych modeli. Wykwalifikowany optyk będzie w stanie określić, które modele będą najlepsze dla danego kształtu twarzy, karnacji, czy też koloru oczu.

Jeśli nie cierpisz wyróżniać się z tłumu, nie będziesz najlepiej czuć się w neonowych oprawkach o fantazyjnym kształcie. I odwrotnie, delikatne, niemal niewidoczne oprawki niekoniecznie muszą pasować do osoby o wyrazistej urodzie i charakterze. To oznacza, że oprawki dobieramy do swojej osobowości. Co innego wybierze osoba kochająca eksperymenty, na co innego postawi osoba ceniąca sobie klasyczne, pasujące do wszystkiego rozwiązania.

Niektórzy zalecają dobór kilku rodzajów oprawek na różne okazje. Owszem, można rozważyć taki pomysł, lecz to już wymaga odłożenia większej gotówki, jeśli chcemy taką radę wcielić w życie jak najszybciej. Wiele osób poprzestaje na jednej parze, ewentualnie dobiera drugą na zapas. Możemy zdecydować, że jedne oprawki będą wersją ”dzienną”, bardziej spokojną i stonowaną, a na wyjątkowe okazje zapewnić sobie bardziej wyrazistą oprawę naszych szkieł.

Na co zwrócić uwagę od strony technicznej?

  • Szerokość oprawki. Okulary zbyt szerokie po prostu spadną, a zbyt wąskie będą nieprzyjemnie uciskać. Nie wybierajmy zatem zbyt wąskiej oprawki, tylko dlatego, że nam się najbardziej podoba, w nadziei, że jakoś się „uleży”. Nie, nie uleży się ani magicznie nie rozciągnie, zatem jeśli odczuwasz dyskomfort, przymierz inną parę.
  • W oprawkach plastikowych, choć nie jest to regułą, często nie podlega on regulacji, dlatego warto zadbać o to, by był wygodny, nie za szeroki i nie uciskał. Warto przy tym pamiętać, że przy doborze pierwszych okularów, w początkowych dniach noszenia, mogą pojawiać się bóle oczu lub dyskomfort w miejscu, w którym mostek lub regulowane noski stykają się ze skórą. To zupełnie normalne i ma charakter przejściowy. Założenie okularów to dla oka duża zmiana – tym większa, im dłużej chodziliśmy bez szkieł, mając przy tym wadę wzroku.
  • Wygoda ogólna. Załóżmy, że specjalista podsuwa Ci parę „idealną”. Czyli idealnie pasująca do Ciebie, Twojego wyglądu i osobowości. Nawet są wygodne. Jednak Ty nie czujesz się w pełni dobrze. Nie daj się zwieść argumentom, że to kwestia przyzwyczajenia. Jeśli źle się czujesz w oprawkach już na początku, mało prawdopodobne, że polubisz je później.

Poszukując najlepszego salonu optycznego, zawsze wybieraj miejsca, w których najważniejszy jest komfort klientów. Ważne są nie tylko zalecenia ogólne dotyczące doboru oprawki do kształtu twarzy, karnacji i innych cech indywidualnych, lecz liczysz się przede wszystkim Ty i Twój komfort. Takim właśnie miejscem jest Manufaktura Wzroku. To właśnie tutaj znajdziesz okulary, w których będziesz nie tylko wyglądać, ale i czuć się fantastycznie.