Śnieżnobiałe, równe zęby to prawdziwy powód do dumy. Świadczą o zdrowiu, dodają urody, zjednują przyjaciół, pomagają w karierze… I zwykle nie są darem natury, tylko efektem codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety, nadal wiele osób uważa, że to luksus, na który ich nie stać.

Piękne zęby – jak o to zadbać?

Amerykanie, którzy lubią wszystko mierzyć i liczyć, dowiedli, że osoby z pięknymi, zdrowymi zębami są zdecydowanie lepiej oceniane przez pracodawców. To one częściej awansują i otrzymują premie. Mają też większą szansę na dobrą pracę niż ludzie lepiej wykształceni, ale z brzydkimi zębami.
Niestety, pod względem dbałości o stan uzębienia wypadamy bardzo słabo na tle innych narodów. Tylko 15 proc. Polaków chodzi regularnie do dentysty. Aż 46 proc. nie leczy zębów, bo boi się bólu, a pozostali nie czują potrzeby zgłaszania się nawet na wizyty kontrolne.

We własnym interesie

Być może ta sytuacja się zmieni, gdy uświadomimy sobie, że chore zęby wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, przede wszystkim przewodu pokarmowego, serca oraz stawów. Niedokładnie pogryzione jedzenie rujnuje układ trawienny. Bakterie, które wywołują próchnicę zębów, mogą zaatakować także serce i stawy. Rozwija się stan zapalny, który niełatwo skutecznie wyleczyć. Dlatego coraz więcej lekarzy zaleca swoim pacjentom regularne wizyty u dentysty. Niekiedy, gdy nie ma czasu na długie leczenie stomatologiczne, np. przed pilnymi zabiegami chirurgicznymi, pacjent musi usunąć chore zęby. A przecież można do tego nie dopuścić. Współczesna stomatologia wie, jak nam pomóc. Powszechnie stosuje się znieczulenia, więc leczenie zębów nie musi boleć. Nowoczesne wypełnienia, różne rodzaje protez pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie.

Współpracujemy z: http://podralscy.pl.

– Stomatolog może nam pomóc, ale to przede wszystkim my zapewniamy sobie piękny uśmiech. Nawet po najdokładniejszym porannym myciu zębów, już w przeciągu paru minut powstaje na nich delikatna błonka zwana pelikulą, która pełni rolę matrycy do budowania płytki bakteryjnej. Dlatego trzeba myć zęby po każdym posiłku. Pacjenci często pytają, jak prawidłowo myć zęby. Odpowiedź brzmi: tak, by były czyste. Najważniejsze jest staranne oczyszczenie zębów z płytki bakteryjnej. Płytka ta tworzy się u każdego z nas w wyniku spożywania pokarmów. Jeżeli jej nie usuniemy, nastąpi dalsza jej mineralizacja, aż wreszcie powstanie kamień nazębny. By się go pozbyć, należy się udać do gabinetu stomatologicznego, inaczej możemy być pewni, że będziemy mieli problemy z dziąsłami, a paradontoza na pewno nas nie minie.

Dentysta

Płytkę bakteryjną najlepiej usuwać szczoteczką miękką oraz średniotwardą, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia dziąsła podczas częstego mycia. Pomocne mogą być też szczoteczki elektryczne, jednak nie polecam ich w zaawansowanej chorobie przyzębia. Są i inne akcesoria do mycia zębów, które dotrą tam, gdzie szczotka nie da rady. Nie można dobrze oczyścić zębów bez stosowania nitki dentystycznej. Należy jej używać przynajmniej raz dziennie, najlepiej przed zaśnięciem, choć ideałem byłoby stosowanie nitki po każdym posiłku. Zachęcam też do regularnego stosowania płynu do płukania ust.Pamiętajmy: próchnica tworzy się najpierw w tych miejscach, które najtrudniej doczyścić.