Kiedy chcemy zafundować sobie małą przyjemność dobrze zacząć od ciepłej, pachnącej kąpieli. W sklepach możemy kupić płyny oraz żele do kąpieli, musujące kule zapachowe i kolorowe mydła w różnych zapachach. Co jeśli nie możemy znaleźć swojej ulubionej kompozycji zapachowej? Warto wtedy sięgnąć tradycyjnych sposobów i wykonać ekologiczne mydełko metodą na zimno.

Jak powstaje mydło robione na zimno

Jest to sposób otrzymania kostki mydła przy możliwie najniższej temperaturze, która waha się od 28 do 45 stopni Celsjusza.  Wykonanie jest bardzo proste, jednakże wymaga wiele czasu. Sama produkcja to czas około 2-3 godzin, ale oprócz tego potrzebujemy minimum 3 tygodnie na „dojrzewanie” mydła, kiedy twardnieje, delikatnieje i staje się w efekcie bardzo wydajne. Co więcej musimy mieć podstawową wiedzę chemiczną, ponieważ do utworzenia mydła używamy specyficznych odczynników. Aby zachować odpowiednie proporcje warto skorzystać z kalkulatorów mydlanych online, gdzie dowiemy się dokładnie ile jakich produktów użyć w zależności od tego jakie działanie ma mieć mydło.

Podstawą każdego z nich na pewno będzie soda kaustyczna (wodorotlenek sodu) oraz woda. Odmierzamy odpowiednie ilości tych składników i zaczynamy od wsypania sody do wody (NIGDY NA ODWRÓT). Pamiętajmy, że soda jest substancją silnie żrącą, dlatego zabezpieczmy uprzednio miejsce naszej pracy oraz nas samych. Warto ubrać rękawiczki, okulary ochronne oraz fartuch, a wszystkie czynności wykonywać np. w zlewie kuchennym, aby nie rozlać mieszanki. Sodę stopniowo dodajemy do wody. Całość delikatnie mieszamy, aż do uzyskania przezroczystej mieszanki.

Nie dziwmy się, że temperatura powstałej mieszanki wzrośnie, jest to wynik zachodzącej reakcji chemicznej. Dla własnego zdrowia starajmy się nie wdychać oparów żrących substancji. Całość pozostawiamy do ostygnięcia i przechodzimy do obróbki wybranych przez nas olejów.

mydło robione na zimno

Niska temperatura to podstawa

Oleje o stałej konsystencji jak np. olej kokosowy rozpuszczamy w kąpieli wodnej i dodajemy do nich odmierzone wcześniej oleje płynne. Teraz musimy sprawdzić temperaturę zarówno olei jak i mieszanki wody z soda. W metodzie robienia mydła na zimno powinna ona wynosić 28 do 45 stopni Celsjusza w przypadku obu składników. Jeśli woda z sodą jest zbyt ciepła możemy przyspieszyć jego stygnięcie wkładając miskę do lodu.  Gdy już osiągniemy tę samą temperaturę wlewamy wodę z sodą do olejów i całość mieszamy przy pomocy blendera, aż do momentu kiedy całość zgęstnieje i uzyska konsystencję budyniu.

Teraz już czas na przyjemniejszą część produkcji, czyli dodanie barwników oraz ulubionych olejków zapachowych. Zadbajmy o ich dobrą jakość, aby uzyskać prawdziwie naturalne mydło o pięknym kolorze i zapachu.

Mieszankę przelewamy do wcześniej przygotowanych foremek. Z powodzeniem możemy użyć silikonowych foremek do ciastek. Po ich wypełnieniu przykrywamy je folią aluminiową a następnie kocem lub ręcznikiem i odstawiamy w chłodne, suche miejsce przynajmniej na dobę. Po tym czasie mydełko wyjmujemy z formy, w przypadku większych bloków kroimy je na kawałki, następnie układamy na papierze pergaminowym i odstawiamy na minimum trzy tygodnie. W tym czasie straci ono właściwości żrące, stanie się delikatne i twarde.

Pamiętajmy, że im dłużej dojrzewa mydło, tym lepsze się staje. Mimo tych tygodni oczekiwania, warto spędzić popołudnie na przygotowanie partii mydełek, ponieważ wystarczą one na wiele miesięcy kąpieli. Może sprawić nam wiele przyjemności, ale też bliskim. Mydełko zrobione metodą na zimno jest świetnym pomysłem na prezent, który nie jest bardzo łatwy w wykonaniu, ale może sprawić ogromne wrażenie.