Termoterapia w kosmetyce to skuteczna metoda walki ze stresem i różnymi dolegliwościami za pomocą ciepła. Znajduje ona szerokie zastosowanie zarówno w fizjoterapii jak i kosmetologii.

Dzięki dostarczeniu ciepła do organizmu pobudzone zostają naturalne procesy regeneracyjne, co pozwala na leczenie różnego rodzaju chorób dotyczących zarówno danego fragmentu ciała jak i całego organizmu. W tym celu stosuje się różne techniki termoterapii. 

Zabiegi parafinowe

Parafina to substancja, która dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Głównymi zaletami parafiny są przede wszystkim duża pojemność cieplna, słabe przewodnictwo cieplne oraz powolne oddawanie ciepła. Dzięki tym cechom możliwe jest stosowanie wyższych temperatur bez odczuwania zbyt wysokiej i niekomfortowej temperatury przez pacjenta.

W innych przypadkach działanie na skórę temperaturą powyżej 45 °C może doprowadzić do jej uszkodzenia. W przypadku parafiny nie ma takiego ryzyka, stąd zabiegi parafinowe są tak popularne i skuteczne.

Zabiegi parafinowe stosuje się w gabinetach kosmetycznych najczęściej na dłonie i stopy. Ich efektem jest dogłębne nawilżenie skóry, zmiękczenie i wygładzenie naskórka, niwelowanie niewielkich przebarwień oraz poprawa kondycji paznokci. Dodatkowo każdy kosmetyk zastosowany pod warstwą ciepłej parafiny, będzie się znacznie szybciej i głębiej wchłaniał. 

Światłoterapia

Światłoterapia to bardzo popularna metoda leczenia różnego rodzaju dolegliwości dermatologicznych takich jak:

  • łuszczyca, 
  • atopowe zapalenie skóry,
  • trądzik pospolity, różowaty i wiele innych.

 Oprócz tego zabieg ten stosowany jest również w celu poprawy wyglądu i kondycji skóry, oraz ma działanie terapeutyczne przy depresji sezonowej, oraz zaburzeniach funkcjonowania układu nerwowego. Leczenie światłem pobudza naturalną regenerację organizmu, stymuluje przemianę materii, wzmacnia układ immunologiczny oraz poprawia krążenie krwi. W terapii tej stosuje się światło o różnej barwie, natężeniu i rodzaju, ponieważ parametry te mają wpływ na efekt, jaki uzyskamy po danym zabiegu. 

Ultradźwięki

Ultradźwięki to fale o niskiej częstotliwości, które dzięki swoim właściwościom skutecznie dostarczają określone substancje aktywne do głębszych warstw naskórka. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków daje zdecydowanie lepsze efekty niż tradycyjne masaże czy inne metody oddziaływania na skórę. 

Terapia ultradźwiękami to głęboki mikromasaż skóry, aktywujący komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg ten jest w pełni nieinwazyjny, bezpieczny i delikatny, przez co jest znakomitym rozwiązaniem dla osób chcących polepszyć kondycję i wygląd swojej skóry. Ultradźwięki znakomicie sprawdzą się w profilaktyce przeciwzmarszczkowej, przeciw oznakom starzenia, niwelują zwiotczenie skóry, ujędrniają ją, modelują jej kształt, redukują tkankę tłuszczową i cellulit.

Hydroterapia

Hydroterapia to niekonwencjonalna, wspomagająca forma leczenia. W terapii tej wykorzystuje się właściwości fizyczne i chemiczne wody w jej wszystkich stanach skupienia. Efektem takiego zabiegu jest kojące działanie na skórę, poprawa funkcjonowania układu krążenia, ukrwienia i unaczynienia skóry, a także działanie odstresowujące, relaksujące i poprawiające samopoczucie. 

Hydroterapię zaleca się szczególnie osobom zmagającym się z dolegliwościami narządów ruchu, układu krążenia, układu nerwowego oraz oddechowego, chorym na nadciśnienie, reumatyzm, a także cierpiącym na bezsenność oraz nadmiar stresu w swoim życiu. Jest to również skuteczna metoda na przyspieszenie regeneracji zmęczonych mięśni oraz zmniejszenie ich napięcia np. u sportowców. 

termoterapia

Sauna

Sauna to chyba najpopularniejsza terapia cieplna stosowana praktycznie na całym świecie. Jej lecznicze i regeneracyjne działanie znane jest już od bardzo dawna. Z tej formy termoterapii w kosmetyce korzysta coraz więcej chętnych. Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów saun, a są to:

  • sauna fińska (sucha),
  • sauna mokra,
  • sauna parowa,
  • sauna na podczerwień,
  • sauna rosyjska (bania),
  • sauna turecka (hamman).

Korzystanie z sauny zaleca się w przypadku sportowców, chcących wspomóc i przyspieszyć regenerację zmęczonych mięśni po treningu, osób z zaburzeniami ukrwienia, w celu wspomagania odchudzania, zwalczania chorób dróg oddechowych (zapalenie zatok, infekcje), leczeniu zmian skórnych (trądzik) i polepszeniu kondycji skóry, leczeniu nerwicy, chorób o podłożu reumatycznym w stanie remisji objawów oraz infekcji układu wydalniczego.

Przed pierwszym skorzystaniem z sauny należy skonsultować to z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy nie mamy jakichś przeciwwskazań. Saunowanie powinno odbywać się z osobą towarzyszącą, a po zakończeniu należy ochłodzić ciało zimną wodą z natrysku.