Makijaż permanentny – co powinno się wiedzieć przed wykonaniem zabiegu?

Makijaż pernamenty jest zabiegiem estetycznym, polegającym na wprowadzeniu barwników w powierzchowne wartwy skóry. Jest to metoda wykorzystywana w celach kosmetycznych, upiększających, ale również wykorzystuje się ją w medycynie (dermopigmentacja). Pigmentację medyczną wykorzystuje się np. w celu niwelowania niedoskonałości, powstałych w wyniku choroby, zabiegu chirurgicznego czy przez nieszczęśliwy wypadek. Zabieg wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu, a pigment jest wprowadzany przy użyciu sterylnej igły.

makijaz-permanentny-brwi

Czy są przeciwwskazania do zabiegu?

Do grupy schorzeń które wykluczają bezpieczne wykonanie zabiegu należy m.in czynna opryszczka, łuszczyca, choroby nowotworowe, choroby gałki ocznej, częste stany zapalne spojówki oraz cukrzyca. Szczególna ostrożność zaleca się również kobietą w ciąży, ponieważ wtedy kobieta  jest szczególnie narażona na infekcje i zakażenia, które mogą być niebezpieczne dla płodu. Ponadto, jeśli przyjmujesz leki sterydowe lub rozrzedzające krew poinformuj o tym linergistkę, by mogła zdecydować czy wykonanie zabiegu jest możliwe.

Czy należy się w jakiś sposób przygotować do zabiegu?

Jeśli chcemy uzyskać doskonały efekt makijażu permanentnego brwi to zaleca się nie regulować ich przez okres około dwóch tygodni przed zabiegiem. Na 24h przed wizytą w gabinecie należy wykonać delikatny peeling i nałożyć maskę nawilżającą. Z kolei, jeśli planujemy makijaż permanentny oczu a mamy skłonności do opuchnięć i przy bardzo wrażliwych powiekach warto zażyć homeopatyczne kapsułki z arniki. Przed makijażem ust, aby zapobiec opryszczce należy zastosować dwa razy na dobę preparat antywirusowy. Ważne by na 24h przed zabiegiem nie przyjmować aspiryny, spożywać alkoholu ani się nie opalać.

Jak wygląda się bezpośrednio po zabiegu? Kiedy schodzi opuchlizna?

Bezpośredni po zagiegu pojawi się lekka opuchlizna, która jednak ustępuje stosunkowo szybko.W pierwszych dniach (do tygodnia) makijaż jest bardzo intensywny. Wierzchnia warstwa skóry jest uszkodzona przez igłę i dlatego  tworzy się strupek, który złuszcza się przez mniej więcej cztery dni wraz z częścią barwnika. Makijaż permanentny w tym czasie blednie o około 50 % barwy wyjściowej. Po okresie dwóch tygodni można ocenić czy czy barwnik równomiernie się złuszczył na powierzchni skóry i czy należy wykonać korektę makijażu.

czewone-ustaJakie są zalecenia po zabiegu?

W trakcie zabiegu może dojść do podrażnienia,  obrzęku skóry lub zaczerwienienia dlatego najlepiej jeden dzień po zabiegu mieć wolny. Przez pierwsze 7 dni skóra powinna być myta solą fizjologiczną i pielęgnowana preparatami zalecanymi przez linergistkę. Pamiętajmy, żę po zabiegu nie należy opalać danego miejsca i używać kremu z filtrem, nie korzystać z sauny, solarium czy basenu.

Czy efekt utrzymuje się na zawsze?

Nie, makijaż utrzymuje się od 2 do 5 lat. W miarę upływu czasu barwnik ulega stopniowemu rozjaśnianiu. Jak długo efekt się utrzyma zalezy od kilku czynników m.in sposobu pielęgnacji, wieku czy intensywności makijażu. Ponadto, częste przebywanie na słońcu i korzystanie z solarium ma wpływ na jakość makijażu permanentnego. Duża dawka promieni słonecznych przesusza skórę. Naskórek szybciej się  złuszcza a co za tym idzie, makijaż też.

Podsumowując, makijaż permanentny może utrzymać się nawet kilka lat. Zabieg polega na wprowadzeniu nietoksycznych, niepowodujących alergii pigmentów do przestrzeni międzykomórkowej naskórka. Należy mieć na uwadze, że bezpośrednio po zabiegu makijaż będzie bardzo wyrazisty i musimy poczekać około 7 dni, aby móc ocenić efekt końcowy i ewentualnie wykonać korektę makijażu. Przed zabiegiem należy skonsultować wszelkie wątpliwości z doświadczoną linergistką i pamiętać, że korzystanie z sauny czy solarium jest przed zabiegiem  wysoce niewskazane.

Gdzie najlepiej wykonać makijaż permanentny? Na początku swoich poszukiwań zorientuj się, jaką metodą posługuje się salon i  jakie doświadczenie ma linergistka. Dowiedz się jakim sprzętem wykonywane są zabiegi i czy barwniki są wysokiej jakości. W kwestii pielęgnacji urody i zdrowia należy stawiać na profesjonalizmy i wybierać tylko gabinety świadczące usługi na najwyższym poziomie takie jak Studio Makijażu Permanentnego IMPERIAL w Poznaniu.