Lekarz ginekolog – jakie są jego zadania?
Ginekologia jest specjalizacją lekarską, która dotyczy sprawowania opieki nad kobietą. Dotyczy ona rozwoju płciowego, zajścia w ciążę, opieki podczas ciąży czy badań lekarskich związanych ze zdrowiem dróg rodnych. Ginekolodzy jak każdy lekarz muszą ukończyć wyższe studia na uczelni medycznej a także podjąć staż lekarza ginekologa, który obejmuje takie czynności jak chirurgia ogólna, chirurgia gruczołu stukowego, patologia ciąży, ginekologia, urologia, czy praca na dziale porodowym oraz oddziale położniczym, co łącznie trwa nieco ponad rok. Aby skutecznie przygotować się do wykonywania zawodu lekarza ginekologa należy poświęcić na staż niemal 80 miesięcy. Czas ten jest konieczny, by otrzymać niezbędne do wykonywania zawodu uprawnienia.
Czym zajmuje się ginekolog w pracy?
Wiemy już zatem jak zostać lekarzem ginekologiem. Skupmy się zatem na tym czym właściwie zajmuje się lekarz. Jak wiadomo, jego praca jest niezbędna wtedy, gdy pacjentka znajduje się w ciąży i potrzebuje zaleceń ze strony lekarza. Opieka lekarska to nie tylko czas spędzony z pacjentkami podczas rutynowych wizyt w każdym trymestrze ciąży, to także profilaktyka, dzięki której można szybciej wykryć potencjalne problemy takie jak niepłodność, szybsze przejrzewanie macicy, choroby układu rodnego czy nawet takie problemy jak rak szyjki macicy. Istotne jest aby regularnie wykonywać takie badania jak mammografia czy cytologia. Do najczęstszych problemów ginekologicznych należy wliczyć także choroby weneryczne, które dzięki farmakologii oraz zmianom w codziennym życiu mogą być jednorazowe lub przewlekłe.
Dlaczego warto wykonać badania ginekologiczne?
Badania ginekologiczne są niesamowicie istotne dla kobiet, niestety osoby w wieku powyżej 40-50 lat często bagatelizują zalecenia lekarzy oraz nawet możliwości zupełnie bezpłatnych badań, przez co ryzykują możliwość zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy oraz inne problemy. Dzięki badaniom ryzyko zapadnięcia na poważne problemy jest zdecydowanie mniejsze. Na szczęście świadomość medyczna osób młodszych jest większa – mówi nam lekarz ginekolog z gabinetu Dentystyka. Wzrasta również świadomość najmłodszych pacjentek, które częściej chcą się badać – także przed rozpoczęciem współżycia. Część społeczeństwa uważa, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się dopiero po pierwszym stosunku, natomiast bardziej rozsądnym zaleceniem jest badanie się nawet kilka miesięcy po pierwszym okresie – czyli w wieku od 13 do 16 lat (czasami sytuacja ta ma miejsce nawet kilka lat wcześniej lub – rzadziej – kilka lat później). Ginekolog zbada podczas pierwszej wizyty prawidłowość budowy dróg rodnych, oceni czy pacjentka nie jest narażona na schorzenia czy bolesności. Wizyta u ginekologa dla wielu kobiet w każdym wieku wydaje się być krępująca, wiele kobiet wychodzi bowiem z założenie, że swoje miejsca intymne ukażą wyłącznie swojemu partnerowi podczas zbliżenia, natomiast lekarz będzie je mógł obejrzeć dopiero wtedy, gdy będzie to konieczne. Młode kobiety mogą obawiać się swojej pierwszej wizyty, dlatego zalecane jest przyjście tam razem z bliską osobą.