Manicure hybrydowy – metoda stylizacji paznokci, która zbiera wokół siebie wiele zwolenniczek, ale też wielkie grono przeciwniczek. Choć powszechnie uważana za wygodną i długotrwałą metodę zdobienia, często niewłaściwie postrzegana jako szkodliwa dla naturalnej płytki paznokcia. Mitów wokół szkodliwości hybryd narosło już tyle, że nawet zapewnienia profesjonalnych kosmetyczek nie przekonują klientów. Choć każdy ma oczywiście prawo do wyboru własnej metody zdobienia paznokci warto pamiętać o jednym – każdy lakier jest środkiem chemicznym, który na dłuższą metę może zniszczyć płytkę paznokcia. Co zrobić, by hybryda nie szkodziła paznokciom i czy lakiery hybrydowe faktycznie zawsze niszczą płytkę?

Krzywdzący mit

Specjaliści w branży manicure są zgodni co do jednego – opinia o wyłącznie szkodliwym działaniu hybryd jest krzywdząca dla tej wyjątkowej metody stylizacji paznokci. Do niedawna kobiety wręcz wołały o stworzenie długotrwałej metody malowania paznokci. Dziś, gdy mają ją w zasięgu ręki – narzekają. A hybrydy wcale nie muszą niszczyć płytki paznokcia. Prawidłowo wykonana i profesjonalnie usunięta hybryda, która została nałożona na zdrowe i dobrze przygotowane paznokcie jest metodą w pełni bezpieczną. Podejmując decyzję o hybrydach warto pamiętać o pewnych przykazaniach, dzięki którym metoda będzie faktyczni bezpieczna.

Podstawą dobrze wykonanej hybrydy jest odpowiednie przygotowanie paznokcia, wykorzystywanie jedynie markowych, sprawdzonych produktów, umiejętne i profesjonalne usuwanie hybrydy oraz stosowanie regularnych przerw od hybryd. Dla listy rzeczy, o których należy pamiętać stworzyliśmy też listę błędów, których należy unikać. Jakie błędy powodują nietrwałość hybryd i niszczenie płytki paznokcia?

Przygotowanie do hybryd

Pierwszym błędnym założeniem, które często prowadzi do negatywnej opinii na temat hybryd jest myśl, że hybrydy sprawdzą się na każdych paznokciach. Nie jest to niestety prawdą – podstawowym zadaniem manikiurzystki przed przystąpieniem do nakładania hybryd powinna być ocena stanu zdrowia paznokci. Słabe, rozdwajające się paznokcie nie będą dobrze trzymały hybrydy, a ta, odpadając, może pociągnąć za sobą większe zniszczenia płytki. Hybrydę najlepiej nakładać więc na mocne i zdrowe paznokcie.

Przygotowanie płytki i okolic paznokcia do nakładania hybryd powinno zawierać przede wszystkim właściwe opiłowanie paznokci, wycięcie skórek oraz oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni paznokcia. W przypadku tłustych płytek konieczne może okazać się ich zmatowienie oraz zastosowanie dodatkowego primera, który zadziała jako baza dla bazy, przytrzymując ją na płytce na dłużej.

lakiery hybrydowe

Nakładanie hybryd

Podczas samego procesu aplikacji hybryd należy pamiętać, by warstwy lakieru odpowiadały ustalonej kolejności: baza, lakier właściwy, top. Istotna jest tu grubość poszczególnych warstw – ilość lakieru powinna być dobrana tak, by samoistnie nie spływała na skórki paznokcia i nie była zbyt gruba. Konieczne jest też dopilnowanie, by lakierem zamknąć wolny brzeg paznokcia – czynność ta zapobiega odpryskiwaniu się lakieru oraz rozwarstwianiu się płytki. Każda warstwa lakieru powinna zostać dobrze utwardzona pod lampą UV lub LED. Jeśli po 2-3 minutach w dalszym ciągu nie jest utwardzona, warstwa lakieru jest prawdopodobnie za gruba.

Mitem jest, że zbyt długie przetrzymywanie hybrydy na paznokciach powoduje jeszcze większe uszkodzenia. Mimo to warto pamiętać, że zbyt długie noszenie hybryd może powodować przesuszanie się płytki paznokcia. Najlepszą praktyką jest jednak w tym przypadku robienie sobie regularnych przerw od hybryd, w ciągu których paznokcie powinny być odżywiane za pomocą wszelkiego rodzaju olejków wzmacniających, a więc na przykład olejku rycynowego, kokosowego, lub arganowego.

Nieprawidłowe ściąganie hybryd

Przy zdejmowaniu lakieru hybrydowego z paznokci należy pamiętać o tym, by usuwany lakier uprzednio zmatowić specjalną kostką do ścierania. Czynność ta pozwoli na równomierne wchłanianie się specjalistycznego płynu do usuwania lakieru hybrydowego. To właśnie w tym miejscu najwięcej osób popełnia błędy, które ostatecznie kończą się uszkodzeniem płytki paznokcia.

Hybryd nie należy zdzierać, samodzielnie piłować czy zmywać za pomocą tradycyjnego zmywacza acetonowego. Zamoczenie wacika specjalnym płynem do usuwania hybryd, a następnie zawinięcie go o paznokciu sreberkiem sprawia, że lakier zaczyna się kruszyć. Wtedy też należy usunąć go za pomocą drewnianego patyczka, a następnie wypolerować płytkę. Usuwanie lakieru hybrydowego powinno być zakończone tradycyjnym manicure, a więc opiłowaniem i wypielęgnowaniem naturalnych paznokci.

 

Poszukujesz wysokiej jakości lakierów hybrydowych, które pomogą Ci w stworzeniu wyjątkowego i pięknego manicure? Sprawdź ofertę e sklepu Modena Nails! Znajdziesz tam szeroki wybór wysokiej klasy produktów, które pomogą Ci zadbać o stylizację paznokci!