Obecnie staramy się żyć coraz zdrowiej. Zwracamy uwagę na to co jemy, pijemy i czy uprawiamy odpowiednią ilość sportu. Niestety rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że wykorzystanie odpowiednich kosmetyków również jest bardzo ważne. Niestety w obecnych czasach bardzo wiele szamponów, kremów jest bogata w konserwanty i substancje, które dla naszego zdrowia okazują się być szkodliwe. Pragnąc prowadzić zdrowy tryb życia i cieszyć się długim zdrowiem koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę również na skład produktów kosmetycznych, których używamy. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza że kosmetyki te używamy bardzo często nawet codziennie, więc każdego dnia wprowadzamy do organizmu substancje, które nie są dla niego obojętne.

Czym są parabeny? Parabeny są to konserwanty powszechnie dodawane do różnego rodzaju kosmetyków. Parabeny nie dopuszczają do rozwoju drobnoustrojów oraz grzybów w produktach, dlatego bardzo dużo producentów decyduje się dołączyć taki dodatek do procesu produkcyjnego. W składzie swoich kosmetyków najczęściej możemy znaleźć nazwy takie jak Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben.  Parabeny występują również pod nazwami nipagina, aseptyna, co sprawia, że jeszcze trudniej zorientować się czy np. kupowany produkt je posiada.

Czym są SLS? SLS jest substancją podobnie jak parabeny często dodawaną do różnorodnych produktów, która nie jest obojętna dla naszego zdrowia. SLS jest środkiem powierzchniowo czynnym, który obniża napięcie powierzchniowe wody i gwarantuje dobre pienienie się kosmetyku i jednocześnie skuteczne odtłuszczenie skóry.  SLS w produktach kosmetycznych mogą wstępować pod nazwami Sodium dodecyl sulfate, SDS, Sulfuric acid, monododecyl ester, sodium salt, Lauryl sodium sulfate, Sodium N-dodecyl sulf​ate, Lauryl sulfate sodium salt.

 

kosmetyki bez parabenów i silikonów

 

Szkodliwe działanie parabenów i SLS

Według badań parabeny są wchłaniane przez osobę ważącą 60 kg nawet w ilości 76 gramów dziennie i mają nie mały wpływ na zdrowie każdego człowieka. Parabeny często wywołują różnego rodzaju reakcje alergiczne, problemy skórne, AZS, często powodują zaczerwienienia, pokrzywkę czy świąd co często zdarza się u osób z wrażliwą, alergiczną skórą. SLS działa w inny sposób równeiż powodując szereg niechcianych i nieprzyjemnych objawów. SLS uszkadza naturalną barierę hydrolipidową naskórka, powoduje uczucie ściągnięcia i przesusza skórę. Bardzo często dochodzi do zaburzenia wydzielania potu i łoju, co w dalszej perspektywie również może doprowadzić do problemów skórnych. Nawet niewielkie stężenie parabenów może znacząco podrażnić skórę, zwłaszcza u osób wrażliwych i alergicznie reagujących na chemiczne substancje. SLS dodawany do szamponów może przyczynić się do uszkodzeń mieszków włosowych i spowodować mocne wypadanie włosów, a SLS dodany do pasty do zębów powoduje podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.

Warto zadbać o to by wybierać kosmetyki bez dodatków parabenów czy silikonów. Sprawi to, że nasze dbanie o zdrowie będzie jeszcze bardziej efektywne, a nasza skóra, włosy i paznokcie będą w najlepszym możliwym stanie. Przykładowymi markami szamponów, które cechują się dobrym, naturalnym składem są szampony Biowax marki L’Biotica, produkty Absolute Keratine marki Rene Furterer. Pamiętajmy, by przed zakupem dokładnie zapoznać się z etykietą, ponieważ wybór kosmetyku będzie miał znaczący wpływ na nasze zdrowie. Aby mieć pewność, że wybrany produkt nie posiada ani parabenów, ani SLS najlepiej zakupić go w sklepie ekologicznym z naturalnymi kosmetykami. Zmiana szamponu z obecnego na produkt naturalny z pewnością przyniesie wiele korzystnych efektów, które zachwycą każdego.