Ceny okularów progresywnych będą zróżnicowane. Uzależnione są od tego jaką konstrukcję będziemy wybierać. Warto powiedzieć i wytłumaczyć co to oznacza i jak przekłada się to na komfort widzenia. Kiedyś soczewki progresywne wykonywane były tylko w konwencjonalnej konstrukcji. Soczewki konwencjonalne mają stosunkowo szeroką dal i bliż, kosztem odległości pośrednich. Nie będzie się sprawdzać u osób, które potrzebują ostrego widzenia na komputer, smartfon czy tablet. Dla mnie to wersja ekonomiczna dla użytkowników, którzy mają wielkie wymagania wobec okularów i będzie im zależeć na niskiej cenie. Dodatkowo minusem będzie to, że pole widzenie na bokach jest istotnie ograniczone, będzie trzeba dość mocno poruszać głową na boki.

Nowe konstrukcje wykonuje się w technologii free form co oznacza, że soczewki są wykonywane w ramach obróbki cyfrowej. Dla klienta najważniejszy będzie to, że takie konstrukcje są zoptymalizowane. Do normalnego użytkowania dobrze się nadaje jeśli chcemy skorzystać z komputera, tabletu sprawdzą się idealnie. Dla osób, które pracują przy komputerze 8 godzin dziennie raczej nie będzie to dobra opcja. Konstrukcje zaawansowane dadzą nam większy komfort. Można oczekiwać, że będzie dobre widzenie bez dużych ruchów głową. Mamy szerokie pole do dali oraz pośrednich odległości. To takie soczewki, które będą się dobrze sprawdzać, będą przede wszystkim praktyczne.

Co ciekawe producenci idą również w kierunku przygotowywania soczewki indywidualnych, które będą idealnie dopasowane do każdej osoby, która będzie z tego korzystać. Dodatkowo mierzone będą parametry ustawienia takie jak klient – oprawka. Odległość między oprawką a rogówką, kąt nachylenia szablonów, panorama oprawy. Wszystkie te dodatkowe parametry pozwalają podnosić jakość wykonywanych okularów. Marketingowo soczewki są często bardzo ładnie opisane, jednak trzeba pamiętać, że eliminowanie ruchów głową i pól martwych nie będzie takie proste. Nawet jeśli zastosuje się nowoczesne konstrukcje może być z tym problem. Soczewki indywidualne zalecamy osobą, które są jednooczne i mają nietypowe moce na okularach, może występować u nich również duża różnica pomiędzy jednym albo drugim duży cylinder powyżej 2dioptrie czy też duży rozstaw źrenic. Wtedy takie właśnie soczewki będą idealnym rozwiązaniem i pole widzenia będzie faktycznie w nich jakoś nieco większe.

Mamy takie osoby, które ze względu na specyfikę pracy bądź też charakter nie będą się komfortowo czuły w pracy przy komputerze, w okularach progresywne, wtedy dla nich jest inne rozwiązanie, o którym warto będzie jeszcze powiedzieć.

Kupując okulary progresywne trzeba pamiętać o tym, że są to okulary uniwersalne. Natomiast jeśli zdarza się nam przez kilka godzin czytać szydełkować, szyć na maszynie albo też pracować typowo w bliży. Okulary progresywne mogą jednak być niewygodne, ponieważ trzeba w bliżę patrzeć przez dolną część takiej soczewki a na dłuższą metę będzie to niekomfortowe.

Możliwości tak naprawdę jest wiele. Kupując okulary progresywne należy pamiętać o tym, że mają one służyć kilka lat i powinny być dopasowane do trybu naszego życia. Warto dopłacić i zaopatrzyć się w nieco lepszą wersję, która będzie również spełniać oczekiwania.