Blizny na ciele mogą stanowić źródło kompleksów. Bardzo często przypominają one traumatyczne sytuacje, jednak wielu osobom przeszkadzają jedynie ze względów estetycznych. Obecnie istnieje bardzo wiele skutecznych sposobów na pozbycie się blizn, a jednym z nich jest zastosowanie silikonowych plastrów przeznaczonych do ich terapii.

Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie widoczności zarówno świeżych jak i starych blizn nawet w przypadku gdy są one rozległe. Regularne i właściwe stosowanie plastrów sprawi, że blizny rozjaśniają się, wtopią w kolor skóry oraz przestaną rzucać się w oczy. Co warto wiedzieć o silikonowych w plastrach na blizny i dla kogo są one przeznaczone?

Charakterystyka silikonowych plastrów na blizny

Silikon jest materiałem, który posiada podobną rozciągliwość do skóry i jednocześnie może stanowić swoistą barierę dla bakterii. Wykorzystywany jest on w plastrach przeznaczonych do leczenia blizn, a jego skuteczność została potwierdzona w wielu specjalistycznych badaniach klinicznych. Nie ogranicza on dostępu tlenu do skóry.

Po aplikacji plastra skóra staje się cieplejsza o około 1 stopień co pozytywnie wpływa na regenerację blizny sprawiając, że poprawia się jej wygląd i staje się ona bardziej elastyczna. Silikonowe plastry na blizny są stosowane zarówno w przypadku niewielkich i mało głębokich blizn, a także tych większych, starszych lub rozległych, pooparzeniowych.

Zalecane są one do stosowania przede wszystkim na płaskich powierzchniach ciała na przykład na brzuchu, klatce piersiowej czy na udach. Ich aplikacja jest wyjątkowo łatwa i można przeprowadzić ją samodzielnie w swoim domu.

Ogromną zaletą silikonowych plastrów jest to, że można z powodzeniem nosić je pod ubraniami. Nie zahaczają one o materiał i są wyjątkowo cienkie dlatego nie stanowią żadnego dyskomfortu. Plastry silikonowe posiadają właściwości adhezyjne dlatego mocno przylegają do skóry dzięki czemu mogą być stosowane nawet przez kilka dni.

Nie musimy się martwić, że odkleją się nawet gdy powadzimy aktywny tryb życia. W przypadku starszych blizn warto zdecydować się na ich częstszą zmianę, dzięki czemu będziemy w stanie osiągnąć szybsze i lepsze efekty.

blizna na ciele
Plastry silikonowe można stosować także w przypadku głębokich zmarszczek lub bruzd, których pragniemy się pozbyć.

Silikonowe plastry sprawdzą się również na skórze wrażliwej – nie podrażnią jej oraz nie wywołają żadnych alergii. Plastry można zmieniać codziennie lub rzadziej na przykład co 3 do 5 dni. Już po kilku dniach będziemy w stanie zauważyć pozytywne zmiany, a regularne, długoterminowe korzystanie z plastrów sprawi, że z pewnością będziemy zachwyceni efektami końcowymi.

Plastry silikonowe można zastosować zarówno na stare rany jak i te nowe świeża. Pamiętajmy jednak żeby zachować ostrożność podczas aplikacji plastrów tak aby nie naruszyć skórę. \

Codzienne używanie plastrów gwarantuje nam szybkie pojawienie się pierwszych efektów, a ze względu na ich wygodę noszenia nie będziemy czuli żadnego ograniczenia podczas ich stosowania.

Jak aplikować plastry silikonowe na blizny?

Aplikacja plastrów silikonowych nie jest skomplikowana i każdy jest w stanie przeprowadzić ją w swoim domu. Plastry można z łatwością zakupić bez recepty, są one dostępne zarówno w aptekach, sklepach stacjonarnych jak i w sklepach internetowych.

W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybrać plastry silikonowe przeznaczone na dekolt, blizny szerokie i wąskie. Dostępne są również wyspecjalizowane plastry na przykład przeznaczone po zabiegach chirurgicznych piersi, ich zmniejszaniu, powiększaniu lub na przykład po mastopeksji.

Wybierając właściwy rodzaj plastra nie musimy dokonywać żadnych dodatkowych ingerencji w jego kształt. Pamiętajmy jednak, że jeśli jest on mimo wszytko niewłaściwy z powodzeniem możemy przyciąć brzegi plastra tak aby pasował w jak największym stopniu do naszego ciała.

Plastry aplikujemy na oczyszczoną i osuszoną skórę, a przy każdej zmianie opatrunku powtarzamy tę czynność aby zachować maksymalną higienę. Pamiętajmy o dokładnym umyciu dłoni przed aplikacją plastra i starajmy się nie dotykać powierzchni, która będzie stykała się z blizną.

Zadbanie o prawidłową higienę zapewni nam bezpieczeństwo podczas stosowania plastrów oraz uzyskanie szybkich efektów.