Trzeba podkreślić, że ekran monitora komputerowego będzie emitował światło, którego odbicia, refleksy gromadzą się na standardowych soczewkach naszych okularów. To powoduje, że oko musi wykonywać dodatkowo również wysiłek, by przedrzeć się odblaski i zobaczyć to na co będziemy patrzeć. Pewnie tego nie czujemy, ale praca oka powoduje się, że będą się one szybciej psuć. Dlatego należy zastosować środki, by pokonać refleksy i taką rolę właśnie będzie pełnić specjalna powłoka, która może zostać nałożona na soczewkę okularową.

Częste wpatrywanie się w różnorakie urządzenia elektroniczne wywołuje u wielu osób poważne zmęczenie oczu i dlatego pojawi się ból, pieczenie oczu, pogorszenie widzenia oraz nadmierna wrażliwość na światło. Ekrany te będą emitować światło, które jest wysokiej energii znane także jako światło niebieskie. To światło będzie naturalnym zjawiskiem, ponieważ będzie emitowane przez słońce, jednak jeśli będzie go nadmiar to tak naprawdę trzeba się liczyć z tym, że pojawi się problem z negatywnym wpływem na człowieka.

Zaleca się stosowanie przed takimi ekranami specjalnych soczewek, które mają powłokę antyrefleksyjną, choć jest to bardzo dobre zabezpieczenie, które nie będzie w 100% chronić. Jednak warto je stosować. Wpatrując się w taki ekran mamy cały czas napięcie na mięśniach gałki ocznej, a tego właśnie nasze oczy nie lubią. W praktyce powinno się dążyć do tego, że będziemy sobie robić co jakiś czas przerwy, by rozejrzeć się po pokoju, dodatkowo również doprowadzić do tego, że wyjrzy się za okno zmieni się napięcie na gałce ocznej. Nie robimy jednak tego, ponieważ szkoda nam tego czasu.

W przypadku ekranów poprzedniej generacji do 100Hz mieliśmy wadę mrugania i nasze oczy tego nie lubiły, dlatego szybko się męczyły i dlatego również szybko się psuły. Obecnie w dobie ekranów LCD tego efektu już nie będzie. Powłoka antyrefleksyjna ma odpowiadać za to, że uda się skutecznie wyeliminować odblaski, jednak stosowanie jej nie chroni przed pogarszaniem się wzroku. To stałe wpatrywanie sięw jedno miejsce sprawia, że co rok będzie trzeba sięgać po coraz mocniejsze soczewki. Przed tym jednak nie da się uciec, ponieważ mamy tyle różnych zajęć, w których bez komputera nie będzie się dało pracować.

Pojawiające się objawy to zmęczenie, ból głowy, wysuszone oczy, niezdolność do skupienia wzroku, zespół suchego oka, chwilowe zmiany w ostrości. Zmiany w kolorowym postrzeganiu są określone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Optometrystów (AOA) jako CVS – Syndrom Widzenia Komputerowego (Computer Vision Syndrome). Nie wiadomo jednak nadal jak CVS może wpływać na nasze zdrowie, w dłuższym czasie lekarze mówią, że może to doprowadzić do krótkowzroczności. Według badań w USA około 80% osób pracujących przy komputerze ma problem z CVS. Ból oczu może być tak naprawdę początkiem wielu różnych chorób. Gdy oczy są zmęczone będziemy zmieniać pozycję, by widzieć lepiej. zaczynamy się wyginać. Można powiedzieć, że to oczy wprowadzą ciało. Jednak dużo większe są problemy z oczami niż np. schorzenia dotyczące kręgosłupa.